DOWN SENDROMU BİLGİ PAYLAŞIM AMAÇLI KURULMUŞ BİR SİTEDİR KATILINIZI VE YORUMLARINIZI BEKLIYORUM.

AnasayfaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» DOWN SENDROMU BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Perş. Ara. 06, 2012 10:46 am tarafından FİLİZ

» sayın emıne erdoğanın down sendromu süt abısı oldugunu açıkladı.
Perş. Ara. 06, 2012 10:37 am tarafından FİLİZ

» Down Sendromu da kendi içinde çeşitlilik gösteriyor. Bunlar nelerdir?
Perş. Ara. 06, 2012 9:50 am tarafından FİLİZ

» Mervemden haberler
Çarş. Ara. 05, 2012 1:10 pm tarafından FİLİZ

» yardim lutfen!!
Salı Ara. 04, 2012 1:39 pm tarafından FİLİZ

» FIŞ FIŞ KAYIKÇI
Perş. Ocak 28, 2010 3:19 pm tarafından FİLİZ

» BAŞ PARMAGIM BAŞ PARMAGIM NERDESIN.
Perş. Ocak 28, 2010 3:17 pm tarafından FİLİZ

» KUTU KUTU PENSE
Perş. Ocak 28, 2010 3:12 pm tarafından FİLİZ

» BENIM BİR BEBEGİM
Perş. Ocak 28, 2010 3:10 pm tarafından FİLİZ

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Paylaş | 

İSÖM'ÜN FALİYETLERİ hizmetleri)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
FİLİZ

MesajKonu: İSÖM'ÜN FALİYETLERİ hizmetleri)   C.tesi Eyl. 12, 2009 7:08 am

PSİKO-SOSYAL SERVİS HİZMETLERİ

Psiko-Sosyal Servis özürlü ve yakınlarının ilk olarak başvurabilecekleri servistir. Bilgilendirme, danışmanlık, kurum içi ve dışı departmanlara yönlendirme ve bu yönlendirmelerin takibi bütüncül bir sosyal hizmet sisteminin gerektirdiği şekilde bu serviste gerçekleştirilir. Psiko-Sosyal Servis hizmetleri şu başlıklar altında verilmektedir:

1- Sosyal Destek Hizmetleri

Sosyal Servisler özürlüler ve yakınlarının özürlülük ile ilgili olarak ilk elden en doğru bilgiyi alabilecekleri servislerdir. Bu serviste meslek elemanı olarak çalışan, özürlülük alanında deneyimli Sosyologlar tarafından özürlülükle ilgili bilgilendirme, yönlendirme ve danışmanlık hizmetleri verilir. Özürlülerin sosyal hayata aktif katılımlarını ve potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayacak sosyal ve mesleki rehabilitasyon çalışmaları yapılır. Özürlü kişinin ihtiyaç duyduğu desteğin türüne göre yardımcı olabilecek kurumlar araştırılır ve destek süreci planlanır. Özürlülerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için aile üyeleri ve ebeveynlerin spesifik alanlarda eğitimi sağlanır. Özürlü kişinin yaşam boyu desteklenmesi için aile dayanışmasını güçlendirecek ve sosyal çevre dinamiklerini aktifleştirecek çalışmalar yapılır. Özürlülerin toplum içinde hareketliliğini sağlayacak sosyal aktiviteler düzenlenir.

Sosyal aktiviteler, özürlülerin aracıdır. Bu amaca yönelik olarak düzenlediğimiz sosyal aktiviteler şu başlıklarda toplanmaktadır ve ailelerinin toplumdan soyutlanmadan toplumsal hayata katılmalarına sağlayan bir sosyal rehabilitasyon.

Gezi ve Eğlence Programları: Özürlülere ve ailelerine yönelik olarak, yıl boyunca tarihi ve turistik mekânlara gezi programları düzenlenmektedir. Bu program sayesinde özürlüler daha önce görme fırsatı yakalayamadıkları tarihi ve turistik yerleri yakından inceleme imkanı bulmaktadırlar.

Kültür-Sanat Festivalleri: Düzenlenen kültür-sanat festivalleri kapsamında el sanatları ve resim sergileri, halk oyunları yarışmaları, koro ve tiyatro gibi faaliyetler düzenlenmektedir.

Spor Etkinlikleri: Özürlüler Müdürlüğü, her yıl geleneksel olarak görme, işitme ve ortopedik özürlülere yönelik futbol turnuvaları, yüzme yarışmaları düzenlemektedir. Ayrıca; görme özürlüler için satranç, işitme özürlüler için bowling, ortopedik özürlüler için tekerlekli sandalye basketbol vb. etkinlikler düzenlenmektedir.
2- Psikolojik destek hizmetleri

Psikolojik destek hizmetlerinde, özürlü ve ailesinin toplumsal hayata katılımını arttırma, yaşadıkları bireysel ve çevresel sorunlarla başa çıkma becerileri kazandırma amaçlanmaktadır. Özürlü bireylerin eğitsel, mesleki, duygusal ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülür. Gerektiğinde aile üyelerinin psikolojik yönden güçlendirilmesi sağlanır. Bu doğrultuda verilen hizmetler şunlardır:

Bireysel ve Grupla Psikolojik Danışmanlık: Bireysel ve grupla psikolojik danışmanlık çalışmalarıyla, özürlü birey ve ailelerinin yaşadıkları ruhsal sorunların çözümüne destek sağlanmaktadır.

Aile eğitim ve Seminer Çalışmaları: Ailelere yönelik olarak, çocuklarına doğru ve sağlıklı bir yaklaşım geliştirmelerini, özürlülük konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla eğitim programları ve seminerler düzenlenmektedir.

Konuşma Terapisi: ÖAğız ve dil kaslarındaki gelişim bozukluğu olan, gecikmiş konuşma gibi durumlarında çalışmalar yapılmaktadır.

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı: Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, 0–6 yaş arası gelişimsel geriliği olan çocukların ailelerine yönelik olarak hazırlanmış bir erken eğitim programıdır.. Proje, üniversitelerle işbirliği halinde yürütülmektedir. 0–4 yaş arasında normal gelişim sürecinde edinilen becerileri kapsayan programın temel hedefi, aileye programı öğretmek ve aileyi erken eğitim sürecinde olan çocuğu ile çalışmada etkin kılabilmektir.
Bu Program Nasıl Uygulanıyor?

Ev ve kurum merkezli olmak üzere yapılan uygulamalarda aile, evlerindeki ya da birimlerimizdeki eğitimlere katılarak çocuklarının eğitimlerini destekler duruma gelirler.

Halkla İlişkiler Servisi Merkezlerimiz
ALO 153 Özürlü ve Yaşlı Ulaşımı Yaz Kampı
Sağlık Destek Hizmetleri
(Fizyoterapi ve Sporla Rehabilitasyon) Kütüphane
Psiko-Sosyal Servis Hizmetleri Özürlülere Kuaförlük Hizmetleri
Eğitim Hizmetleri Projelerimiz
Yasal Haklar Danışmanlığı E-Hizmetlerimiz
İstihdam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
Adres: ****** Bulvarı, Vefa Sokak No:16 Fatih - İstanbul Telefon: (0212) 528 00 05/ 514 16 46
Santral: (0212) 513 24 62 Faks: (0212) 514 16 45 E-mail: sdb@ibb.gov.tr
Kullanıcı profilini gör http://downsendromu.benimforum.biz

İSÖM'ÜN FALİYETLERİ hizmetleri)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası